ویستا و CMD

همانطوری که می دانید، از ویژگی های مهم امنیتی ویندوز ویستا این است که به کاربرانی که حتی عضو گروه Administrators باشند، Administrative Privilege را نمی دهد و با استفاده از سیستم User Access Control به اختصار UAC دسترسی این گروه را نیز کنترل می کند. نتیجه آنکه بارها و بارها زمانی که شما مثلا می خواهید Computer Management را باز کنید، با پیغامی رو به رو می شوید که در آن با زدن Continue به می توانید به آن وارد شوید. این قابلیت که قدری اذیت کننده به نظر می رسد، در امنیت سیستم عامل شما بسیار مهم است. در میان تمام ابزار های مدیریتی ویندوز، از Command Prompt بیشتر استفاده می شود. چون در زمانی که Command Prompt می شوید، با حقوق یک کاربر عادی وارد می شوید، نمی توانید به اعمالی که به حقوق مدیریتی احتیاج دارند دسترسی پیدا کنید. برای سهولت اجرا CMD و سرعت بخشیدن به مراحل باز کردن CMD با Administrative Privilage به این مقاله توجه کنید.

برای مثال زمانی که با کاربری که عضو گروه Administrators است و یا با خود کاربر Administrator به سیستم وارد شوید و CMD را اجرا کنید و دستوری که نیاز به حقوق مدیریتی دارد را وارد کنید، از آنجایی که CMD را با استفاده از یک TOKEN که دارای Administrative Privilege است باز نکرده اید، نمی توانید آن دستور را اجرا کنید.

net user administrator MyNewP@ssw0rd!

این دستور باید کلمه عبور کاربر Administrator را به MyNewP@ssw0rd! ، Set کند. در استفاده از این دستور لطفا به مسئله فایل های encrypt شده توجه کنید. توصیه می شود کاربران مبتدی این دستور را استفاده نکنند.

بنابراین برای اینکه از انجام این مراحل آسوده شوید، حتما به فکر قسمت Compatibility در Properties مربوط به CMD می افتید. اما باید یادآوری کنم که اشتباه کردید! از آنجایی که CMD قسمتی از ویندوز است، قسمت Compatibility غیرفعال خواهد بود و شما قادر نخواهید بود که چک باکس مربوط بهPrivilage Level را چک بزنید.

در هر حال، برای آنکه از این دستور بتوانید استفاده کنید باید CMD را ازمسیر Start >All Programs >Accessories >Command Prompt پیدا کنید روی آن Right-Click کنید و Run as administrator را بزنید و سپس در UAC باید Continue را بزنید تا CMD با Administrative Privilegeبازشود. و یا می توانید از CTRL+SHIFT+ENTER استفاده کنید و یا اگر در GUI قرار نداشتید می توانید از دستور RUNAS استفاده کنید.

یکی از ویژگی های خوبی که در ویندوز 2000 ، XP و Server2003 وجود داشت، قابلیت Drag&Drop در CMD بود. مثلا می توانستید یک فایل اجرایی .exe که در مسیر سلسه مراتبی طولانی بود را به راحتی Drag کنید روی پنجره باز CMD و با رها کردن کلید ماوس ( Drop ) آن را اجرا کنید و از استفاده از دستورات خسته کننده و قدیمی برای رسیدن به آن فایل رهایی پیدا کنید.

در زمان انتشار نسخه آزمایشی ویندوز ویستا بسیاری از کاربران نسبت به این مسئله اعتراض داشتند و پاسخ مایکروسافت چیزی جز اینکه در طراحی به این شکل است نبود. به دلایل امنیتی مایکروسافت از انجام این کار سرباز زد و بحث های خاصی را ایجاد کرده بود. در هر حال می توانید با دانلود برنامه کوچک و رایگان Send To Toys و بهره مندی از Send To “Command Prompt” امکان برنامه، نبود این امکان را در ویستا جبران کنید.

برنامه را از http://www.gabrieleponti.com/software دریافت کنید.

یک دیدگاه در “ویستا و CMD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *