مدیریت IIS7.0

آیا قسمت اول را خوانده اید؟

در IIS7.0 چهار ابزار اصلی برای مدیریت در دسترس داریم که قابلیت های هر کدام از این ابزار ها متفاوت است. عبارت اند از:

۱) ابزار گرافیکی IIS Manager که مجددا طراحی شده و بسیار بهبود یافته.
۲) دستور جدید Appcmd.exe  که بسیار پر کاربرد است.
۳)فایل های ApplicationHost.config , Web.config که در IIS7.0 اضافه شده اند
۴) فضای نامی جدید WMI – Windows Management Instrumentation
*  فعلا از دو ابزار اول استفاده کنیم.

ابزار گرافیکی IIS Manager در اولین نگاه:

با این ابزار می توانید:
– مدیریت متمرکز IIS و ASP.net در یک ابزار
– خطایابی اطلاعات شامل گزارش لحظه ای درخواست ها
– نماینده کردن (Delegate) یک فرد غیر Administrator جهت مدیریت IIS
– اتصال به یک وب سرور، سایت، یا برنامه به صورت Remote تحت پروتکل HTTP
*
به اضافه اینکه می توانید برخی قابلیت های دلخواه خودتان را نیز اضافه کنید.

تذکر مهم: با این ابزار نمی توانید سایت های FTP را مدیریت کنید. برای این کار باید ابزار IIS6 Manager را نصب کنید. روش نصب را در قسمت اول توضیح داده ایم.

* در این ابزار نیز، مشابه سایر کنسول های مدیریتی جدید مایکروسافت، در سمت چپ قطعه ای تحت عنوان Action Pane وجود دارد. در گذشته برای دسترسی به گزینه های موجود در Action Pane باید روی Object ها Right Click می کردید. می توانید به همان صورت ادامه دهید و یا برای سرعت بخشیدن به کار از Action Pane استفاده کنید.

برای باز کردن این ابزار مسیر زیر را دنبال کنید:
Start Menu > All Programs > Administrative Tools > IIS Manager
و یا با استفاده از RUN ، و یا با زدن Start و وارد کردن inetmgr این ابزار را باز کنید.

اتصال به یک وب سرور :
زمانی کاربرد دارد که شرایط logon به وب سرور وجود ندارد این شرایط شامل مواردی مثل تدابیر امنیت فیزیکی و یا فاصه جغرافیایی با وب سرور نیز می شود.

۱)  برای اتصال به یک وب سرور دیگر ابتدا روی دکمه Create A new Connection کلیک کنید و یا روی Start Page کلیک راست کنید و سپس Connect To a Server را بزنید. همچنین می توانید در قسمت Connect task روی لینک Connect to Server را بزنید. اگر می خواهید به سرور Local متصل شوید، localhost را وارد کنید و اگر می خواهید به سرور Remote متصل شوید، آدرس آن را وارد کنید. اگر باید از طریق پورت خاصی متصل شوید با استفاده از “:” و شماره پورت این کار را انجام دهید مثلا :

ErfanTaheri.home:8080

۲)  سپس باید credentials یا در واقع Username و Password را وارد کنید. توجه کنید که در Localhost اگر با user که مجوز مدیریت وب سرور را دارد logon کرده باشید از شما پرسیده نمی شود. فراموش نکنید که credential مورد نظر برای دسترسی Remote هم باید دارای مجوز دسترسی به Web Server را داشته باشد و هم باید مجوز دسترسی Remote را داشته باشد.

۳) در مرحله بعد باید یک Connection Name انتخاب کنید. سعی کنید از یک اسم مرتبط استفاده کنید. و در پایان Finish را بزنید.

اتصال به یک سایت :
زمانی کاربرد دارد که شرایط Logon به وب سرور وجود ندارد، ضمن آنکه مجوز دسترسی به وب سرور به صورت کامل را  ندارید. برای مدیریت فایل های Web.config و… از این مورد یا اتصال به Application استفاده کنید.مراحل اتصال به یک سایت، مشابه اتصال به یک وب سرور است، با این تفاوت که باید در ویزارد مربوطه باید نام وب سایت مورد نظر را نیز وارد کنید. برای باز کردن ویزارد اتصال به یک سایت گزینه Connect to a site را بزنید.

اتصال به یک Application :
مشابه اتصال به یک سایت است با این تفاوت که باید نام Application را نیز را وارد کنید.

ذخیره Connection :
برای ذخیره کانکش در حال ارتباط، Save current Connection را بزنید.

عملیات های متداول مدیریتی :

۱) اضافه کردن یک سایت :
بلا شک از اولین اقدامات مدیریتی، اضافه کردن یک سایت است. در زمان نصب IIS7.0 مطابق گذشته یک وب سایت پیش فرض با نام default Web site در آدرس زیر ساخته می شود:

%systemdrive%InetpubWwwroot

هر چند شما می توانید از این به عنوان وب سایت اصلی خود استفاده کنید، اما معمولا بوت والیوم جای مناسبی برای نگه داری یک وب سایت نیست. هرچند در محیط عملیاتی یک اینترنت دیتاسنتر و حتی یک وب سرور محلی نکات بسیار زیادی در این مرحله باید رعایت شود، در اینجا فعلا در این خصوص صحبت نمی کنم.

زمانی که یک سایت جدید اضافه می شود، در واقع یک ورودی در فایل ApplicationHost.config قرار می گیرد. این فایل هسته اصلی تنظیمات IIS7.0 است. برای اطلاعات بیشتر به اینجا مراجعه کنید. البته در آینده، کوتاه در خصوص این فایل بحث خواهیم کرد.

– اضافه کردن سایت در محیط گرافیکی :

برای این کار به IIS Manager می رویم و در قسمت Connections روی گره Web Sites رایت کلیک می کنیم و Add web site را می زنیم. ابتدا در قسمت Website name نام وب سایت را وارد می کنیم و Application Pool مناسب را انتخاب می کنیم. در خصوص Application Pool در آینده بحث خواهیم کرد. فعلا مقدار DefaultAppPool را قبول می کنیم. در قسمت Physical Path محل فایل های وب سایت روی دیسک وب سرور انتخاب می کنیم.

اگر محل فیزیکی که انتخاب شده، یک remote share است، باید با استفاده از credentials مناسب به آن متصل شویم. همچنین ممکن است تحت شرایطی که در آینده بحث می کنیم، لازم باشد با credentials خاص متصل شویم در این صورت با زدن دکمه Connect as و سپس انتخاب Specific user و وارد کردن username و Password آن user خاص یک هویت برای اتصال معین می کنیم. در غیر این صورت Application user را که پیش فرض انتخاب شده است می پذیریم. با دکمه Test Settings عملکرد تنظیمات را تا اینجا چک می کنیم. توصیه می کنم حتما این کار را انجام دهید. در اینجا هیچ هشدار و مشکلی نباید دریافت کنید.

اکنون باید پروتکل ارتباطی وب سایت را انتخاب کنیم و سپس IP آدرس های مربوط به وب سایت را. مقدار پیش فرض All Unassigned است. شرایط ایدآل آن است که هر وب سایتی حداقل یک آی پی آدرس مخصوص خود داشته باشد، هرچند در IPv4 قدری دشوار است. اکنون باید Port ارتباطی مناسب را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که مقدار پیش فرض ۸۰ است و فراموش نکنید که تغییر پورت به دانش کافی نیاز دارد.

در پایان hostname را وارد کنید مثلا ErfanTaheri.home و چنانچه می خواهید که بلافاصله وب سایت شروع به فعالیت کند گزینه Start web site immediately را چک بزنید. تصویر ۶

اضافه کردن سایت در خط فرمان :

ابزار مدیریت APPCMD است. در استفاده از این دستور در خط فرمان همیشه به یاد داشته باشید باید به محل وجود این فایل بروید و سپس آن را اجرا کنید.

%systemroot%system32inetsrvAppCmd.exe

ما از این ابزار را بار ها در آینده استفاده خواهیم کرد اما برای اطلاعات بیشتر می توانید به اینجا مراجعه کنید. برای اضافه کردن یک وب سایت الگوی زیر را به خاطر بسپارید

appcmd add site /name:string /id:uint /physicalPath:string /bindings:string

فراموش نکنید : دانستن کامند ها در ویندوز سرور ۲۰۰۸ بسیار مهم شده و نقش کلیدی ایفا می کند.

۲) افزودن یک پوشه مجازی (virtual directory) :

ویرچوال دایرکتوری، نام یک دایرکتوری است که یک Folder در محل فیزیکی دیگری (به غیر از محل قرارگیری خود وب سایت) به صورت قسمتی از وب سایت در می آورد. مثال:
تمام فایل های وب سایت ErfanTaheri.com روی مسیر h:ErfanTaheri است. به منظور توسعه یک پورتال جدید در مسیر h:portal قرار گرفته که باید در ErfanTaheri.com/portal قرار گیرد. با ویرچوال دایرکتوری می توان بدون انتقال Portal به ErfanTaheri آن را در مسیر مطلوب یعنیErfanTaheri.com/portal قرار داد.

برای اضافه کردن ویرچوال دایرکتوری روی وب سایت مورد نظرخود Right Click کنید، و سپس Add Virtual Directory را بزنید. در قسمت Alias نام دایرکتوری روی وب سایت همانند Portal را بنویسید و در قسمت physical Path آدرس فلدر روی دیسک سرور. تصویر ۷

برای اضافه کردن با استفاده از خط فرمان، الگوی زیر را به خاطر بسپارید:

appcmd add vdir /app.name:string/ /path:string /physicalPath:string

و برای پاک کردن یک پوشه مجازی، ابتدا View Virtual Directory را بزنید و سپس Remove را بزنید. می توانید برای دسترسی به یک Virtual Directory یک Credential دیگر به غیر از Credential مخصوص وب سایت در نظر بگیرید.

۳) صفحات Error به صورت custom :

به صورت پیش فرض تعدادی صفحات خطا وجود دارد که به حسب عددی به نام Status Code مشخص می شوند. برای تغییر یک صفحه خطا در Feature View ، به Error Page وارد شوید. به زدن Edit در Action Pane و یا دابل کلیک کردن روی هر مورد می توانید صفحه ای خاص را به یک خطا اختصاص دهید. می توانید یک Status Code جدید ایجاد کنید و یا یک خطای موجود را حذف کنید. در مقالات بعدی در این خصوص بیشتر بحث می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *