آیا مایکروسافت می داند با رسوایی های اخیر چه کند؟

به نظر می رسد اخیرا مایکروسافت با مشکلات مدیریتی جدی رو به رو شده است. به صورت کلی شواهد نشان می دهد مایکروسافت از نبود یک برنامه ریزی بلند مدت کارآمد رنج می برد. البته مایکروسافت از بسیاری کمپانی های حوزه مثل گوگل منظم تر مدیریت می شود و این نظم در بین تمام مدیران آی تی زبان زد است. همچنین به خاطر انسجام کاری در پروژه ها عملا نتایج بهتری کسب می کند. اما همیشه داشتن نظم کفایت نمی کند، در هر پروژه های آی تی باید مدیران بسیار دقیق و با دور اندیشی برنامه ریزی کنند. مایکروسافت به علت سیاست سلطه جویی و انحصار طلبی که از حدود سال ۱۹۹۸ به بعد که هر روز جدی تر می شود سبب شکست های مکرر برای خود شده است. هر شرکتی ضمن وسعت یافتن، باید حوزه فعالیت خود را فراموش نکند. البته در این تراژدی های اخیر، پروژه های بسیار موفقی را می توان یافت مثلا live.com که در حال حاضر یکی از فوق العاده ترین سرویس های روی وب است و امکانات بی نظری را به صورت رایگان در اختیار کاربران می گذارد. هر چند اساس لایو یک متور جستجوی وب است اما به یک پرتال و یک شبکه اجتماعی بزرگ نیز تبدیل شده. هرچند حتی Live هم کاملا موفق عمل نکرده و در حال حاضر شایعه هایی در این خصوص وجود دارد. در آینده در خصوص لایو صحبت خواهم کرد.

در متد مدیریت شرکت های بزرگ، تعداد زیادی پروژه موازی و معمولا مجزا انجام می شوند که الزاما تمام این پروژه ها موفق نخواهند بود. اما اگر هر کدام از این پروژه ها به نتیجه برسد، علاوه بر جبران زیان های مالی و معنوی شکست پروژه های دیگر، سود دهی قابل قبول خواهد داشت.در این قسمت فقط در خصوص شکست مایکروسافت در صنعت نرم افزار های امنیتیبحث می کنم. در آینده به مرور موارد دیگر را پوشش می دهم.

مایکروسافت بازار نرم افزار های امنیتی را بسیار داغ دیده بود و نقص های مکرر سیستم عامل خود باعث دامن زدن بر این بازار بود. هرچند که وجود نقص در یک نرم افزار بسیار امری عادی است اما، احتمالا اگر مایکروسافت در این بازار موفق می شد، با اتهام “نقص های ویندوز به علت فروش Onecare رو به رو می شد.”

نرم افزار امنیتی Onecare از مایکروسافت با داشتن یک محیط کاربر پسند و ساده قصد داشت تمام نیاز های امنیتی کاربران خانگی و شرکت های کوچک را برطرف سازد، تنها توانست حدود ۲% از بازار به خود اختصاص دهد. همچنین در شناسایی ویروس ها و سایر تهدید ها بسیار ضعیف عمل می کرد و مورد اطمینان قرار نگرفت. مایکروسافت با تغییر نام این نرم افزار ۴۹٫۹۵$ به Morro که یک ابزار رایگاه امنیتی است، می خواهد شکست خود را کم رنگ کند. مایکروسافت اعلام کرده از June 2009 30 دیگر این نرم افزار فروخته نخواهد شد. البته فراموش نشود که Onecare بر اساس متور ضد بد-افزار بسیار قوی و برنده چند جایزه مختلف است.

همچنین آمار های تحلیلی مایکروسافت نشان می دهد، ۶۰% کاربران و شرکت ها پس از خرید نسخه های گران قیمت ویندوز، از خرید نرم افزار دیگری از مایکروسافت را منطقی نمی دانند و می خواهند سایر نرم افزار ها را رایگان دریافت کنند. بسیاری از این افراد توانایی پرداخت مجدد برای خرید یک نرم افزار جانبی را ندارند و یا ترجیح می دهند از نرم افزار های غول های این صنعت استفاده کنند.

آیا مایکروسافت بازار نرم افزار های امنیتی را ترک می کند؟

جواب منفی است. این بازار آنقدر داغ است که هر فردی می خواهد یک برنامه امنیتی بنویسد و آن را عرضه کند. مایکروسافت با نرم افزار ها و راهکارهای دیگر قصد دارد این بازار را به چنگ آورد مثل Forefront .
اما نکته ای که نباید فراموش کرد، آن است که با اینکه Morro قسمتی از ویندوز نمی شود، اما چون رایگان است بسیاری از کاربران آن را استفاده خواهد کرد. مایکروسافت می تواند به این روش کسب تجربه کند و اطلاعات بیشتری را جهت بهینه سازی Forefront کند.

اما آنچه ما نمی دانیم!
– آیا مشابه Windows Live Onecare در ویندوز ویستا، مایکروسافت قصد دارد تا لینک Morro را ویندوز ۷ قرار دهد؟ و آیا این انحصار طلبی نیست؟
– آیا می توان از Windows Defender در کنار Morro استفاده کرد؟ و یا Windows Defender و Morro یکی می شوند؟
– چگونه ممکن است کاربران به یک نرم افزار امنیتی ضعیف و پر نقص اعتماد کنند؟ و آیا چون کاربران پولی نمی پردازند نباید توقع یک نرم افزار مناسب را داشته باشند؟

در قسمت آینده این مطلب می خوانیم:
– آیا مایکروسافت با ارائه ویندوز ۷ قصد شوخی با ما را دارد؟

9 دیدگاه در آیا مایکروسافت می داند با رسوایی های اخیر چه کند؟

 1. با سلام خدمت شما دوست متعصب، عرض کنم اینکه اینجا و بنده در حدی نیستم که مایکروسافت را نقد کنم کاملا درست است، لذا مطلبی که وقت شما را اتلاف کرد ترجمه ای از نظرات کارشناس معروف در سایت هایی مثل MSFN و WinvistaClub و چند سایت دیگر که در قسمت مراجع و منابع موجود اند می باشد. اکثر این هر چند بنده هم به عنوان یک دانشجو آی تی با تجربه ای نه چندان کم در این حوزه، بیش از سایرین که تنها روزنوشت های خود را در زمینه آی تی را می نویسند، بر خود می دانم که در حوزه فعالیت خودم نقد بنویسم. این مطلب در عین سادگی شامل نکاتی آموزشی برای مدیران آی تی است و البته برای عوام مفید نخواهد بود. ضمن آنکه این مطلب کاملا منصفانه، عادلانه و عاقلانه است، بنده عذرخواهی می کنم که شاید شنیدن حرف های جدید و مغایر با تفکرات قبلی قدری سخت است.

 2. یه جا اونجوری جشن گوجه فرنگی می گیرن،اینجا هم ….
  مرسی از پیگیری تون دروغ چرا تا اونجایی که فهمیدم اشکال از فایرفاکس بود!!

 3. نظری که میذارم جنبه انتقاد به این مطلب را نداره چون در تصمیم گیری و جلسات مدیران هر شرکت مسائلی مطرح میشه که به بیرون هیچوقت درز نمیکنه. بخاطر همین نقد، کار بدی نیست.
  با واژه انحصار طلبی که بکار برده شده زیاد موافق نیستم چون دنیای آی تی بنظر من دنیای وحشی است و اگر در این زمان شرکتی مثل مایکروسافت این سیاستها را تاکنون بکار نبرده بود احتمالا به سرنوشت یاهو دچار میشد.
  یاهو اول چه بود؟
  اولین جستجوگر (ولی حالا نیست)
  اولین سرویس رایگان ایمیل (حالا نیست)
  اولین مسنجر (حالا نیست)
  البته منظورم از اولین یعنی موفق اولی
  موفقیتش الان فقط سرویس ایمیل و مسنجرش هست. سهام افت کرده و شرکتی مثل مایکروسافت میتونه با یک پیشنهاد خرید سهامش را به چالش بکشه.

  مورد بعد اینکه مایکروسافت شاید با onecare مسائلی براش مثل مطالبی که عرفان جان نوشتی پیش بیاد ولی مایکروسافت را نمیشه با گوگل مقایسه کرد. در ایران ما مایکروسافت را یک ویندوز و آفیس میشناسیم ولی اگر گوگل در سال یک تکنولوژی جدید رو کنه مایکروسافت ۱۰ تا رو میکنه. تکنولوژی گوگل موفق میشه و از ۱۰ تای مایکروسافت هم ۸ تا موفق میشه و ۲ تا تلف میشه. شما باید موفقیت مایکروسافت را درصدی حساب کنی نه دونه ای.
  مایکروسافت سیستمی که داره همیشه اول یک سنگ میندازه اگر شد ادامه میده اگر نشد مثل onecare که شما نوشتید اسمش را عوض میکنه و به گونه ای دیگر ارائه میده.
  کاربران گوگل و یاهو اگر در تکنولوژی جدیدشون به موفقیت نرسند کاربران اون تکنولوژی را ترک میکنند ولی در برابر مایکروسافت یک ورژن به عقب برمیگردند.
  در پایان هم ممنون برای این مطلب زحمت کشیدی ولی مایکروسافت موفقیت سیستم عامل را هیچگاه با فروش نرم افزار امنیتی به خطر نمی اندازه. مایکروسافت همیش چنته پری داره اگر امنیت توسط onecare, defender, security ceneter اجرا نشه در آخر پای Microsoft Windows Steady State به میان میاد.
  این مطلب شما من را یاد این انداخت و تصمیم گرفتم این را در وبلاگم معرفی کنم.
  زنده باشی هزار سال

 4. خوشحال شدم که اخرش از دهن یکی از این مایکروسافتی ها چهارتا کلمه حرف حساب دراومد. ویندوز ۷ کجا بود همین ویستا هم جوکه خودش… حالا اگر ۷ بهتر بشه میشه شوخی :))

 5. دوست عزیزم علی، البته بنده بیش از ویندوز و آفیس با محصولات مایکروسافت کار کردم. بنده هم گوگل را به جهت تفاوت در نحوه مدیریت مثال زدم. بنده هم که عرض کرده بودم در اصول مدیریتی همه می دانیم که قطعا شکست برخی پروژه ها بدیهی است. سیاست های انحصار طلبی مایکروسافت هم بدیهی هستند اگر عمری بود در آینده نه چندان نزدیک روش بحث می کنم. بنده بسیار از شما به علت مطلب Steady State تشکر می کنم و بسیار مطلب خوبی شده.

  دوست عزیزم سینا، البته جواب سوال “آیا مایکروسافت با ویندوز ۷ قصد شوخی با ما را دارد؟” خیر است. اما مسائلی وجود دارد که… .

 6. عرفان جان سوءتفاهم نشه.
  از اینکه گفتم ما ایرانیان مایکروسافت را به یک ویندوز و آفیس میشناسیم منظورم این نبود که شما فقط این دو تا را میشناسید، و کلی همه را گفتم.
  منظور من بیشتر تکنولوژی های سخت افزاری بود که خود من هم اطلاع کمی ازشون دارم و زمانی فهمیدم که مایکروسافت چقدر تکنولوژی های سخت افزاری داره که برنامه “کلیک” BBC را نگاه کردم و تقریبا هر بار میبینم آنجا میفهمیم مایکروسافت و نرم افزارهای pc یک طرف و نرم افزارهای سخت افزاری خاص یک طرفه دیگه. ما از سخت افزارهای مایکروسافت فقط یه xbox و surface یا چند تای دیگه میشناسیم. متاسفانه سایت مایکروسافت مرجع خوبی برای این نوع تکنولوژی ها نیست و فقط مردم امریکا خوب میدونند اینها یعنی چه چون توی دستشون میگیرند و در خیابان راه میروند.

 7. به نظرمن دیگه وقتش رسیده شرکت های نرم افزاری دیگه ای هم وارد رقابت بشن.این امپراطوری که مایکروسافت درست کرده در نهایت به مصرف کننده ها(که برای خرید بعضی محصولات انتخابی جز مایکروسافت ندارن)ضرر میزنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *