اینترنت اکسپلورر ۹ و یک افزونه برای وردپرس

IE9 که به تازگی نسخه آزمایشی یا Beta آن منتشر شده است از قابلیت جدیدی بنام Pinning پشتیبانی می کند به آن معنا که می توانید مشابه یک نرم افزار نصب شده روی کامپیوترتان خیلی ساده یک نرم افزار را روی Task bar و یا منوی استارت قرار بدهید. با استفاده از برخی کد های تعیین شده meta می توانید Jump List را برای هر سایتی تنظیم کنید و کارایی Pin وب سایت خودتان را افزایش بدهید. امروز دیدم افزونه ای برای وردپرس توسط Thanerd ساخته شده که به سادگی تمام این قابلیت را به وبلاگ وردپرسی شما اضافه می کند. کافی است تنها افزونه را نصب و فعال کنید. تنها تنظیمی که این افزونه دارد تنظیم رنگ دکمه های Back  و Forward است. این افزونه به صورت خودکار لینک  ۵ پست آخر و همچنین لینک های مدیریتی افزودن یک پست جدید، مدیریت نظرات و افزودن مدیا را در قسمت Task اضافه می کند.

image

تصویر ۱

من این افزونه را به پورت هشتاد اضافه کردم. البته شک دارم کسی وجود داشته باشد که پورت هشتاد را Pin کند. اما هیچ شکی ندارم این افزونه بیش از مخاطبین برای خودم مفید هست. شاید کارایی این قابلیت برای یک وبلاگ سوال برانگیز باشد، اما تصور کنید می توانید از نسخه تحت وب نرم افزار Office استفاده کنید، این زمانی است که لزوم وجود چنین قابلیتی آشکار می شود. می توانید در کنار سایر نرم افزار های روی کامپیوترتان آن را به منوی استارت اضافه کنید و یا آن را روی Task Bar به سادگی Pin کنید و با استفاده از Jump List به بخش های مختلف آن راحت تر دسترسی داشته باشید. این ویژگی در IE9 باعث شده تا اهمیت نرم افزار های تحت وب بیشتر به چشم آید. البته اصلا نمی خواهم بنویسم اهمیت دسترسی به اینترنت با سرعت مناسب و ضریب نفوذ اینترنت و قیمت دسترسی به اینترنت و ایران و…!

دریافت افزونه

به صورت پیش فرض ویندوز از Favicon سایت شما به عنوان آیکان استفاده می کند. اندازه آیکان مناسب ۳۲*۳۲ است اما اگر از آیکان ۱۶*۱۶ استفاده می کنید، ویندوز به صورت خودکار آیکان را در یک فریم ۳۲*۳۲ نمایش می دهد(تصویر ۲). چنانچه ورژن های مختلفی از آیکان موجود باشد، ویندوز به صورت خودکار ۳۲*۳۲ را انتخاب می کند. اگر تاکنون وب سایت شما دارای Favicon نبوده، یک تصویر انتخاب کنید و به اینجا بروید تا تصویرتان را تبدیل به یک آیکان مناسب کنید. اگر فایل آیکان مناسب خود را دارید و آن را تولید کردید، کافی است فایل را در Root محل قرارگیری فایل ها با نام favicon.ico قرار دهید. چنانچه دسترسی لازم را ندارید می توانید کد زیر را در قسمت Header کدهای وبلاگ خود اضافه کنید.

<LINK rel="shortcut icon" type=image/x-icon href="http://host/favicon.ico">
<LINK rel=icon type=image/ico href="./favicon.ico">

image

تصویر ۲

توضحات فنی

در قسمت توضیحات بسیار بسیار مختصر در خصوص کد های Pinning ارائه می شود که دانستن آن ها برای استفاده از افزونه لزومی نیست و فقط برای نمایش استفاده از کد های meta نگاشته شده اند.

امکان افزودن یک وب سایت به منوی استارت می توانید در قالب یک hyperlink در اختیار کاربر قرار دهید.

مثال

<a onclick="window.external.msAddSiteMode();" href="#">Add Website</a>

برای تنظیمات اولیه از کد های Meta مشابه مثال زیر استفاده می شود:

<meta name="application-name" content="Sample Site Mode Application"/>
<meta name="msapplication-tooltip" content="Start the page in Site Mode"/>
<meta name="msapplication-starturl" content="http://example.com/start.html"/>
<meta name="msapplication-window" content="width=800;height=600"/>
<meta name="msapplication-navbutton-color" content="red"/>

و برای تنظیمات Jump List به فرم کلی زیر

<META name="msapplication-task" content="name=Task 1;action-uri=http://host/Page1.html;icon-uri=http://host/icon1.ico"/>

نکته جالب آن است که حتی می توانید مشابه Windows Media Player دکمه های Pause, Next Track و… را نیز اضافه کنید. برای اطلاعات بیشتر اینجا را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *