Operation Master – قسمت اول

در اکتیو دایرکتوری تمام دامین کنترلر ها با همدیگر برابراند. آن ها می توانند اطلاعات را روی Database خودشان ذخیره نمایند و سپس آن را بین بقیه دامین کنترلرها Replicate  کنند . در اکتیو دایرکتوری دامین کنترلرهای Operaion Master فقط و فقط  Role های مشخصی را به عهده دارند و  با آنکه دامین کنترلر های دیگر می توانند آن ها را انجام دهند، از انجام دادن آن role ها بنا بر دلایلی که خواهیم دید  سر باز می زنند و بدیهی است که در دسترس نبودن Operation Masters می تواند مشکلاتی ایجاد کند.

لطفا تصور نکنید:

اگر از مدیران شبکه قدیمی ویندوز NT هستید، لطفا تصور نکنید که operation master همان Primary Domain Controller است. همچنین می دانم تصور نخواهید کرد که این همان Read-Only Domain Controller است.

Operation Masters

اکتیو دایرکتوری شامل 5 رول Operation Master است. دوتای آنها در سراسر جنگل (Forest) انجام می شود آنها را Forest-wide می گوییم. توجه داشته باشد هر رول فقط توسط یک دامین کنترلر در سراسر جنگل صورت می پذیرد:

1) Domain Naming : در زمان اضافه یا حذف کردن یک دامین از این رول استفاده می شود. بنابراین در زمان اضافه کردن یا حذف کردن یک دامین در جنگل باید رول Domain Naming Master در دسترس باشد.

2) Schema : دامین کنترلری که رول Schema Master را دارد فقط  این دامین کنترلر می تواند تغییرات روی Schema در سراسر جنگل را اعمال کند. سایر دامین کنترلرها یک نسخه read-only از schema را نگه داری می کنند که آن را با دامین کنترلر که رول Schema Master دارد یکسان می کنند. اگر می خواهید Schema را تغییر دهید یا نرم افزاری نصب کنید که Schema را تغییر می دهد، توصیه می شود آن را در دامین کنترلری که رول Schema Master رادارد انجام دهید. در غیر این صورت تغییرات باید از Schema Master درخواست (Request) شوند.

و سه تای آنها در هر دامینی انجام می شود. آنها را Domain-Wide می گوییم و توجه داشته باشید که فقط توسط یک دامین کنترلر در تمام دامین انجام می شود:

3) (Relative Identifier (RID : این رول بسیار حیاتی است. SID شناسه ای است که اشیاء همانند Users.Computers, Groups در سراسر یک دامین با آن شناسایی می شوند. SID یک عدد است که در سراسر دامین یکتا است. از آنجا که در هر دامین کنترلری می توان یک شیئ جدید ایجاد کرد، باید یک مکانیسمی وجود داشته باشد تا یکتا بودن SID آن را تضمین کند. RID Master بسیار شبیه به DHCP است حال آنکه به جای آنکه IP اختصاص دهد، از ID Pool خود، ID اختصاص می دهد.

4)  Infrastructure : در یک جنگل که چند دامین دارد، اشیاء ترکیبی می توان ساخت. به عنوان مثال می توان گروهی را ساخت که شامل کاربرانی در دامین دیگر باشد! اگر کاربری که در دامین دیگر است move شد یا rename شد دامینی که شامل گروه است از کجا مطلع شود که کاربر تغییر کرده؟ infrastructure Master رولی است که اطلاعات دامین کنترلری که گروه در آن است را به روز می کند. برای راحتی نحوه عملکرد infrastructure فعلا تصور کنید که یک سیستم Tracking است و تغییراتی که روی اشاء دیگر اتفاق می افتد را ردیابی می کند.

5) PDC Emulator : این رول چند عمل حیاتی را در یک دامین انجام می دهد.

A. ادای یک Primary Domain Controller را در می آورد! در گذشته، در زمان ویندوز NT 4.0 تغییرات روی اکتیو دایرکتوری فقط در PDC می توانست ذخیره شود. نرم افزارهایی که در آن زمان نوشته شده اند بر این اساس کار می کردند. اکنون روی هر دامین کنترلری می توان تغییرات را ذخیره و سپس با دامین کنترلرهای دیگر Replicate شود.  PDC Emulator هرچند واقعا یک PDC نیست اما وانمود می کند که PDC است! خود را به عنوان PDC در سراسر دامین معرفی می کند، هرچند که در روند نرم افزار های جدید تغییری به وجود نمی آید اما با نرم افزارهایی که برای روزگار PDC نوشته شده بودند هماهنگی ایجاد می کند. اکتیو دایرکتوری اکنون تقریبا 10 ساله شده است، بهتر است چنین نرم افزار های قدیمی به روز شوند. اگر امکان پذیر نیست با این رول می توانید سیستم عامل دامین کنترلرها را ارتفا دهید هر چند باید به Functional Level نیز توجه کنید.

B. زمامی که  password یک کاربر reset می شود و یا Change می شود و… تغییراتی هستند که اهمیت بالایی دارند و نمی توان منتظر Replication ماند. بنابراین این دسته تغییرات به سرعتReplicate می شود. اما آیا بین تمام دامین کنترلرها Replicate می شود و آیا سرعت Replicate شدن کافی است؟ تغییرات به PDC Emulator گفته می شود. اگر یک کاربر بلافاصله پس از آنکه Password خود را تغییر داد Logon کند، ممکن است هنوز تغییرات به دامین کنترلری که در حال بررسی هویت کاربر است گفته نشده باشد بنابراین از password جدید کاربر بی اطلاع است. اما پیش از آنکه Username و Password را نپذیرد، سری به PDC Emulator می زند. در واقع درخواست Logon را به PDC Emulator می فرستد از آنجا که PDC Emulator همیشه آخرین تغییرات را می داند، کلمه عبور و نام کاربری کاربر را تایید می کند و به دامین کنترلر دستور می دهد تا logon را قبول کند. البته این به آن معنا است که هر زمانی که کاربر password خود را اشتباه وارد کند، درخواست Authentication به PDC Emulator ارسال می شود. بنابراین باید PDC Emulator سرعت ارتباطی بالا و امکانات سخت افزای قوی داشته باشد. (در خصوص وجود سایت بحث خواهد شد)

C. اکتیو دایرکتوری، Kerberos ، FRS و بسیاری از سرویس های دیگر بسیار به قالب زمانی وابسته اند. پس همسان سازی ساعت و تاریخ (زمان) در تمام یک محیط بسیار پر اهمیت است. PDC Emulator ای که در Forest Root قرار دارد معین کننده زمان در تمام جنگل است. روند همسان سازی زمان به این صورت است که هر PDC Emulator زمان خود را با PDC Emulator موجود در Forest root همسان می کند و تمام دامین کنترلر های یک دامین خود را به PDC Emulator دامین خود. کلاینت ها و سرور های دیگر خود را با دامین کنترلرها همسان می کنند. این سلسه مراتب همسان سازی دامین در کاهش ترافیک و بار سرور ها خیلی موثر است و از طریق سرویس Win32time انجام می شود.

D. زمانی که وارد Network می شوید. مثلا روی Start کلیک می کنید و Network را می زنید، لیستی از برخی کامپیوتر های موجود را می بینید. این لیست که Browse list نام دارد، توسط یک سرویس به نام Browser service ساخته می شود. Master Browser در شبکه های دامین وظیفه ساختن یک Browse List را دارد. یک PDC Emulator در نقش یک Domain Master Browser می تواند عمل کند.

همانطور که مشاهده کردید، سرویس های حیاتی وجود دارند که فقط روی یک دامین کنترلر قابل ارائه هستند. امروزه راهی برای ارائه شدن این سرویس ها روی چند دامین کنترلر وجود ندارد. امنیت، در دسترس بودن، امکانات سخت افزاری و سرعت مناسب ارتباط برای دامین کنترلرهایی که نقش های فوق را بر عهده دارند بسیار فاکتور های مهمی هستند. با توجه به آنکه در یک دامین یک دامین یا یک جنگل تنها یک دامین کنترلر می تواند این رول ها یا برخی از آنها را  به عهده داشته باشد،در یک جنگل با یک دامین 5 رول و در یک جنگل با 2 دامین 8 رول وجود دارد. این رول ها باید به خوبی مدیریت شوند.

جای مناسب Operation Master ها

زمانی که اولین دامین کنترلر در یک جنگل جدید و دامین چدید را ایجاد می کنید تمام 5 رول Operation Master بر عهده همان دامین کنترلر گذاشته می شود. بدیهی است که پس از آنکه دامین کنترلر دیگری اضافه کردید می توانید به علت Load Balance یکی یا چندی از این رول ها را به دامین کنترلر دیگری واگذار کنید. همچنین ممکن است با توجه به موقعیت فیزیکی، تصمیم بگیرید که رول ها را به دامین کنترلری که شرایط مناسب تری دارد منتقل کنید. بهترین نحوه این تنظیمات عبارت است از:

1)  Schema Master و  Domain Naming Master باید روی یک دامین کنترلر که GC Server است قرار گیرد. این دامین کنترلر باید امن تر از دامین کنترلرهای دیگر باشد و از آنجا که این رول ها باهم و به GC وابسته اند بهتر است روی یک دامین کنترلر قرار گیرند.

2)  RID و PDC Emulator روی یک دامین کنترلر باشند. اگر می خواهید که روی دو دامین کنترلر مختلف آن ها را تنظیم کنید، باید از لینک ارتباطی مطمئن و پر سرعتی بین این دو  دامین کنترلر موجود باشد. همچنین باید در Replication به صورت مستقیم باهم Repication انجام دهند. اما در هر حال بهترین حالت زمانی است که هر دوی آنها روی یک دامین کنترلر باشند مگر در شرایط خاص.

3)  Infrastructure Master روی دامین کنترلری باشد که GC Server نیست اما از طریق یک لینک مطمئن و با سرعت مناسب به GC Server متصل است. مانعی برای قرار دادن Infrastructure Master روی همان دامین کنترلری که PDC Emulator و RID Master است وجود ندارد.

4)  یکی از توصیه هایی که می شود آن است که تمام دامین کنترلرها GC Server باشند. در این صورت دیگر اهمیتی ندارد که کدام دامین کنترلر نقش Infrastructure Master را بازی کند.

5)  فکر آنکه یک دامین کنترلر مثلا همان دامین کنترلر اولی در یک شبکه بزرگ تمام این کارها را انجام دهد را هم نکنید!

6)  یک برنامه برای failover باید داشت. خواهید دید که می توان این رول ها را منتقل کرد. بدون شک باید این برنامه بهتر است از پیش تعیین شده باشد.

3 دیدگاه در Operation Master – قسمت اول

  1. با سلام و تشکر از شما؛

    منابع اصلی technet و کتاب های 70-640 و 70-294
    بودند. مشابه سایر مطالب اکتیو دایرکتوری..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *