نصب AD DS از روی Media

برای نصب Active Directory Domain Services می توان از یک Installation Media استفاده کرد. کاربرد این روش کاهش ترافیک Replication اولیه بین DC جدید با DC های قبلی است. با استفاده از ابزار ntdsutil.exe می توان یک Installation Media برای Additional Domain Controller در یک دامین موجود استفاده کرد. این متد به شما امکان می دهد تا DC ها در سایت های دیگر را بهینه تر راه اندازی کنید.  به این روش به اختصار IFM گفته می شود. (Installation From Media)

موضوع Installation From Media یا IFM قابلیت جدید در Windows Server 2008 نیست اما روش جدیدی برای انجام آن وجود دارد. با توجه بهبود NTDS Utility، یکی از موضوعات بهبود یافته، IFM است. هرچند مطابق گذشته می توان با استفاده از System State Backup این عمل را انجام داد؛ اما به به صورت عادی؛ یک System State Backup حاوی اطلاعات بیشتری نسبت به آنچه برای IFM نیاز داریم می باشد. از سوی دیگر با توجه به قابلیت های جدید، همانند RODC روش قبلی استفاده از System State Backup کارا نخواهد بود. بدیهی است که می توانید با استفاده از یک دامین کنترلر ۳۲ بیتی یک Media برای IFM روی دامین کنترلر ۶۴ بیتی و بر عکس ایجاد کنید. از این رو با چالشی رو به رو نیستیم.

با استفاده از ntdsutil.exe می توان ۴نوع Installation Media مختلف ساخت که در جدول زیر توضیح داده شده است. می توانید از یک Installation Media که روی یک نسخه ۳۲بیتی ویندوز سرور ۲۰۰۸ ساخته شده برای ویندوز سرور۲ ۲۰۰۸ R و یا  ویندوز سرور ۲۰۰۸ X64 استفاده کنید.

نوع

پارامتر

توضیح

FULL

Create Full <PathToMediaFolder>

ساخت یک Installation Media برای یک دامین کنترلر قابل ویرایش

RODC

Create RODC <PathToMediaFolder>

ساخت یک Installation Media برای یک دامین کنترلر فقط خواندنی

Full با SYSVOL

Create Sysvol Full <PathToMediaFolder>

ساخت یک Installation Media برای یک دامین کنترلر قابل ویرایش همراه با Sysvol

RODC با Sysvol

Create Sysvol RODC <PathToMediaFolder>

ساخت یک Installation Media برای یک دامین کنترلر فقط خواندنی همراه با Sysvol

 

برای ساخت یک Installation Media باید Credential  لازم را داشته باشید. برای این منظور باید بتوانید به سرور به صورت Interactive وارد شوید و بتوانید از آن backup تهیه کنید. روی یک سرور قابل ویرایش، این به معنای یکی از اعضای گروه های Builtin Administrators ، Server Administrators، Domain Administrators و Enterprise Administrators است. از روی یک RODC تنها می توان یک Installation Media   برای نصب به صورت IFM روی  RODC دیگر تهیه کرد.

برای شروع ساخت Installation Media وارد Command Prompt شده و وارد می کنیم:

Ntdsutil

در Ntdsutil Prompt وارد می کنیم:

activate instance ntds

و سپس یکی از دستورات توضیح داده شده در جدول را وارد می کنیم، به عنوان مثال

create rodc C:\IFM

image

پس از ساخت Media لازم، در Prompt ابزار IFM چیزی مشابه با زیر را مشاهده خواهید کرد. توجه داشته باشید پروسه IFM در مسیر %TMP% یک database به صورت موقتی ایجاد می کند. برای ساخت این database به ۱۱۰% اندازه ی Data Store مربوط به AD DS یا AD LDS فضای خالی در %TMP% نیاز است.

image 

در زمان نصب Additional Domain Controller می توانید ifm را روی یک Shared Folder و یا روی یک Removable Storage انتخاب کنید. همچنین روی خط فرمان از سوییچ  /ReplicationSourcePath می توانید استفاده کنید. مراحل نصب مشابه روش عادی است با این تمایز که مرحله Install From Media گزینه ی Replicate Data From media at the following location را لازم است انتخاب کنیم و سپس محل فایل Media را تعیین کنیم.

image

مشابه با روش های دیگر، می توانید Source Domain Controller را به عنوان Replication Partner به صورت دستی انتخاب کنید و یا اجازه دهید این فرآیند به صورت خودکار انجام شود.

image
برای بازبینی انجام صحیح پروسه می توانید به DCPROMO.log موجود در

%systemroot%\Debug\DCPROMO.log

مراجعه کنید.

2 دیدگاه در نصب AD DS از روی Media

  1. باسلام
    خدمت جناب آقای مهندس طاهریان بابت تمامی مطالب ارزنده وپربارشمابی نهایت متشکرم وامیدوارم درهمه مراحل زندگی تان پیروزباشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *